Леся Оробець народилася у Києві 3 травня 1982 року. Її батько, український політик Юрій Оробець, відомий правозахисною діяльністю і протистоянням режиму Кучми, вчасно розгледів у своїй доньці сильну особистість, тож разом з дружиною Оксаною виховував її відповідно.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Біографія

Після навчання в одній з кращих шкіл Києва, Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Леся вступає до Інституту міжнародних відносин, який закінчує у 2005 році у ступені магістра за спеціалізацією «міжнародник-юрист, перекладач з англійської мови». Ще студенткою почала працювати репетитором та перекладачем, достатньо легко поєднуючи навчання з професійною діяльністю.

У 2002–2004 роках працює юристом Товариства з обмеженою відповідальністю «СОТА». У 2004 році допомагає батькові у політичній діяльності, а у жовтні цього ж року починає працювати асистентом з юридичних питань Міжнародної фінансової корпорації Групи Світового банку. У 2005–2007 роках була співробітником представництва юридичної фірми «Бейкер і Макензі — Сі-Ай-Ес Лімітед». Потім нетривалий час займалася підприємницькою діяльністю.

2006 рік виявився дуже важким для Лесі — у ДТП за підозрілих обставин напередодні звіту спеціальної слідчої комісії стосовно незаконних виборів у місті Черкасах загинув її батько Юрій. Тому коли представники виборчого блоку «Наша Україна — Народна самооборона» запропонували їй піти в політику як позапартійному кандидату від цієї політичної сили, розмірковувала недовго. Справу батька потрібно було продовжувати. Так Леся стала депутатом Верховної Ради України, головою підкомітету з питань базової освіти Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти. Серед основних здобутків під час каденції парламенту VI скликання (2007–2012 рр.) варто зазначити:

  • Прийнято і набули чинності 8 нормативних актів, ініційованих Лесею Оробець, зокрема «Про громадські об'єднання», «Про впровадження мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)» тощо.
  • Спільні з командою міністра освіти Івана Вакарчука втілення та боротьба за збереження від постійних спроб знищення з боку Дмитра Табачника системи Зовнішнього незалежного оцінювання при вступі до вищих навчальних закладів освіти.
  • Експерти відзначають високу ефективність нормативних нововведень у сфері запобігання тютюнопалінню, у тому числі: 1) Закону 2009 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань акцизного збору», завдяки якому в кризовий 2009 рік надходження до бюджету від тютюнових акцизів зросли до 9 млрд. гривень, що було майже втричі вище, ніж у 2008 році; 2) Закону 2011 року про заборону тютюнової реклами; 3) Закону 2012 року про звільнення громадських і робочих місць від тютюнового диму. Як наслідок, за даними Держстату, кількість курців в Україні упродовж 2008-2013 років скоротилася з 10 мільйонів до 8 мільйонів осіб, що призвело до суттєвого скорочення захворюваності і смертності від респіраторних, серцево-судинних і інших пов’язаних з тютюнокурінням хвороб серед жителів України. За свою діяльність спрямовану на подолання тютюнокуріння Леся Оробець отримала спеціальну нагороду Всесвітньої організації охорони здоров’я з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2013 року.
  • У 2010 році Леся допомогла громадськості столичних районів Шулявки і Солом'янки захистити чисте довкілля, примусивши владу зупинити будівництво сміттєспалювального заводу в густонаселеному районі столиці, що проводилося з порушенням чинного законодавства, та підтримала ряд інших громадських ініціатив.
  • - За оцінкою аналітиків, Леся може претендувати на рекорд за кількістю депутатських звернень, адресованих органам виконавчої влади різних рівнів, упродовж каденції. Зокрема, в період 2011–2012 рр. Леся Оробець надіслала понад 400 звернень, орієнтованих на захист прав громадян і протидію корупції під час тендерних закупівель. Завдяки цьому у співпраці з сайтом «Наші гроші» і громадською організацією «Центр протидії корупції» вдалося зберегти від тендерних розкрадань впродовж 2012 року понад 850 млн грн бюджетних коштів. У 2013 році сума збережених бюджетних коштів становила більше мільярда гривень.

Розуміючи важливість командної гри, у 2008 році Леся Оробець вступила до партії «Єдиний центр», але 13 листопада 2010 року на знак протесту проти входження лідера ЄЦ Віктора Балоги до уряду Азарова залишила партію, звинувативши її керівництво в зраді інтересів виборців. У 2011 році на запрошення лідера партії Арсенія Яценюка стала членом команди «Фронту змін», разом з партією у 2012 році влилася до рядів «Батьківщини».

У тому ж році Леся Оробець захищала волевиявлення громадян міста Черкаси від фальсифікацій у 194-му виборчому окрузі під час виборів до Верховної Ради.

Прийнявши рішення балотуватися на посаду міського голови Києва і розуміючи, що людина, яка представляє інтереси громади, не може залежати від партійних інтересів, Леся Оробець припинила членство у партії «Батьківщина» в березні 2014 року.

Протягом революційних подій, починаючи з 21 листопада 2013 року, Леся — один з лідерів Євромайдану, весь час була з людьми на барикадах та в сутичках з силовиками. Активно допомагала у розшуку зниклих після побиття 30 листопаду — усі активісти були знайдені! Безпосередньо займалася охороною поранених у лікарнях та захистом затриманих у судах. Леся Оробець — один з головних спікерів для іноземних ЗМІ, завдяки їй світ мав змогу почути правду про українську кризу.

Заміжня, виховує двох доньок: Соню (народилася 16 грудня 2008 року) та Еріку (25 серпня 2010 року). Чоловік — Олександр Омельчук. В епіцентрі уваги ЗМІ опинився після парламентських виборів 2012 р. у зв'язку зі звинуваченнями в ухиленні від сплати податків та обшуком офісу його компанії. Ці дії було розцінено експертами як інструмент тиску на його дружину з метою вплинути на її політичну позицію напередодні формування більшості у Верховній Раді.

 

Свіжі інтерв’ю Лесі Оробець:

«Український Тиждень», 20 березня 2014: «Посіяли гречку — отримали кулі»

«Цензор.НЕТ», 26 березня 2014: «Что буду делать в случае войны? Из позитива: хорошо стреляю...»

 

Леся Оробець у соціальних мережах: Facebook.